ŞİFALI BİTKİ ALFALFA (YABANİ YONCA)

 

Bu hafta yeni bir tohum seçtim adı yabani yonca olarak bilinen Alfalfa. Bu tohuma yurtdışında rastladım. İlk önce Alfalfa nedir anlamadım ancak araştırınca yabani yonca olduğunu ve oldukça şifalı ve faydalı bir bitki olduğunu gördüm. Bildiğimiz yoncanın bu kadar faydalı olabileceğini hiç düşünmemiştim. Denemek için tohumu aldım ve besin değerini arttırmak üzere filizlendirmeye karar verdim.  Resimde de göreceğiniz gibi bir su bardağının yarısı kadar Alfalfa’dan 2 tabak dolusu ürün elde ettim. Filizleri bir kaba koydum ve hemen buzdolabına attım. Bu filizleri en fazla 2, 3 gün içerisinde tüketmek gerekir. Sabah kahvaltılarında domates, salatalık yiyorsanız yanına bu filizlerden koyup üzerine biraz limon sıkıp, elma sirkesi döküp tatlandırabilirsiniz. Değişik lezzetlerde salatalar hazırlamak istiyorsanız salatalarınıza ekleyebilirsiniz, akşam yemeklerinde avokado ile birleştirip yağ, limon, sirke ekleyip et, balık yemeklerinin yanında tüketebilirsiniz. Ben yemeklerin dışında spor yaptıktan, özellikle ağırlık çalışmasından, sonra bu muhteşem protein kaynağından kocaman bir kase yiyorum. Evde yemek yapmak için zamanınız kısıtlı ise tohum filizlendirmeyi hem yüksek besin değerinden hem de pratikliğinden dolayı  mutlaka denemenizi tavsiye ediyorum. 

 

Bakalım Alfalfa neymiş ve faydaları nelermiş..

 

Arapların söylemiyle bitkilerin babası olarak bilinen Alfalfa Asya kökenlidir ancak Romalılar ve Araplar tarafından Orta Asya’ya sonrasında da dünyaya yayılmıştır. Alfalfa bitkisinin filizleri ve tohumu özellikle ilaç yapmak için kullanılmaktadır. Yüksek miktarda protein, A, C ve K vitaminleri, mineral, kalp hastalıkları ve kansere karşı oldukça yararlı olan  manganez, kalsiyum ve beta-karoten içerir. Besin değeri oldukça yüksektir. K vitaminin en doğal kaynaklarından biri olan Alfalfa bu özelliği ile kemik sağlığının korunması için oldukça önemlidir ve kanın pıhtılaşmasını sağlayan protrombin maddesinin üretilmesine yardımcı olur. 

 

Kullanımı:

Alfalfa tohum veya hap olarak satıılmaktadır. Tohumları, filizlendirmek için aktar veya doğal ürünler satan yerlerden paket halinde alabilirsiniz. Alfalfa değerli bir besin kaynağıdır. Ancak her şeyde olduğu gibi çok sık ve aşırı miktarda tüketilmemesi gerekir. Aynı zamanda hamile olan veya emziren annelerin kullanmaması gerekir. İlaç kullandığınız belirli bir hastalığınız var ise doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Alfalfa öztrojen hormonu ile aynı etkileri gösterebileceğinden östrojen hormonuna karşı bir hastalık nedeniyle duyarlılığınız varsa tüketmeyiniz. Alfalfa kan şekerini düşürebileceği için diabetiniz varsa Alfalfa kullanımında kan şekerinizi mutlaka gözlemleyiniz. Son olarak da çok açık tenli kişilerde Alfalafa’nın aşırı tüketimi ciltte hassasiyete yol açabileceğinden  bu kişilere dışarı çıkmadan önce mutlaka güneşten koruyucu krem sürmeleri önerilir.

 

Şifalı, besin değeri açısından yüksek bitki veya tohumları beslenmenize filizlendirerek katmak gerçekten faydalıdır. Bir tohumu devamlı kullanmak yerine çeşitli tohumları belirli aralıklarla tüketir, aşırıya kaçmazsanız hiçbir sorun yaşamadan en doğal şekilde beslenmenize katkı sağlayabilirsiniz. 

 

Referanslar;

http://www.sifalibitkilerbul.com

http://www.gelarabul.com

http://www.webmd.com

http://alfalfa.ucdavis.edu

Write a comment

Comments: 4
 • #1

  Ezgi (Saturday, 05 March 2016 21:37)

  Ben bu bitkinin hamilelikte faydalı olduğunu ve emziren annelerde süt yapımını artırdığını biliyorum.

 • #2

  yesimatacperformanskocu (Sunday, 06 March 2016 13:35)

  Ezgi hanım merhaba; ben ne yazık ki araştırmalarım sonucu hamilelerin kullanmaması gerektiğini öğrendim. Ancak her ne olursa olsun hamilelik durumu var ise mutlaka bir doktora danışarak ilerlemekte fayda var.

 • #3

  Ezgi (Sunday, 06 March 2016 16:16)

  Teşekkürler yanıtınız için. Tabi danışmakta fayda var. Ina May Gaskin'in kitaplarında ( tavsiye ederim hamile arkadaşlara) tableti önerilmiş. Sevgiler

 • #4

  yesimatacperformanskocu (Sunday, 06 March 2016 17:03)

  Rica ederim ve tavsiyeniz için de ben çok teşekkür ederim, inceleyeceğim kitabı mutlaka. Sevgiler