KOÇLUK NEDİR?

Koçluk, bireyin aradığı yaşam tatminine ulaşması için çıktığı, kişiye özel bir gelişim yolculuğu ve hedef, sonuç, çözüm odaklı bir paylaşım sürecidir. Koçluk ilişkisinin amacı, koçluk alanın yeni beceriler kazanarak kendi belirlediği hedeflere koçun desteği ile ulaşmasıdır. Bu sayede koçluk alan kişi kazandığı yeni becerilerle karşılaştığı engellerin üstesinden tek başına gelmeyi, hedeflerine kendisi için çizeceği en uygun yoldan ulaşmayı öğrenir. Bu yolculukta koç ve koçluk alan arasında bir bağ kurulur. Bu bağ; güven, gizlilik, saygı ve sorumluluk esaslarına dayanır.

 

Koç, güçlü sorular sorarak düşündürür,

Koç, motive eder, kendi kendine yardım etmeyi öğretir,

Koç, iç potansiyelinizi ortaya çıkararak kalıplarınızdan sıyrılmanızı sağlar,

Koç, hedeflerinize ulaşmanız için sizi harekete geçirir ve destekler.

 

Koçluk; eğitim, danışmanlık, mentorluk veya terapi değildir. 

 

 

SEN NEYE HAZIRSAN O DA SENİN İÇİN HAZIRDIR!

                                                Marc Victor Hanson

PERFORMANS KOÇLUĞU NEDİR?

Hiçbirimiz hayatımızda “olası” veya “olacak” sorun veya rahatsızlıklardan dolayı destek alma ihtiyacı duymayız.

Peki ne zaman duyarız?

“Varolan” bir sorun veya rahatsızlığın işlevselliğimizi bozduğunu, tıkanıklık yarattığını düşündüğümüz yani daha fazla böyle gitmez dediğimizde...

 

Mutlu olamıyorum, 

Spor yapmam lazım,

Yorgunum, halsizim...tıkanıklık her ne alanda olursa olsun çözümünü aramaya koyulmak “yaşam performansınızı” attırmak için atacağınız ilk adımdır. 

 

Bireyin zihinsel sağlığı, fiziksel aktivite ve beslenme alışkanlığı yaşam performansının temelini oluşturmaktadır. Zihinsel sağlığımız yerinde oldukça yaşamı huzur dolu, kaliteli ve dengeli yaşarız. Fiziksel aktivite ve beslenme alışkanlıklarımız ise bedenimize yaptığımız bir yatırımdır. 

 

Performans koçluğu, bireyin zihinsel sağlığı, fiziksel aktivite ve beslenme alışkanlıklarını kişinin ihtiyacına göre ister birlikte ister ayrı ayrı ele alarak "yaşam performansını" arttırmaya yöneliktir. Bu nedenle ister özel yaşamınız, kariyeriniz; ister hayatınızın çeşitli alanları olsun sahip olduğunuz eşsiz iç potansiyelinizi ortaya çıkarmak ve bu potansiyeli değişime, gelişime, eyleme ve başarıya dönüştürmek için performans koçluğundan yararlanabilirsiniz.