BESLENMEKTEN KEYİF ALMAK

Beden bütünlüğüne giden yol keyifli bir yolculuktan geçer. Hayatınızda yaptıklarınızdan keyif almanız, gerçekten keyif aldığınız sporu yapmanız veya bilinçli olarak size keyif veren besinlerle beslenmeniz önemlidir.  İşte o zaman direnç gösterdiğimiz her şey hayatımıza bir değişim olarak geri gelir.

 

Sevmediğimiz bir şeyi yemeyi düşünmek ne kadar zor ise keyif almadığımız bir diyeti uygulamaya çalışmak, sağlıklı olmak için daha iyi beslenmeye çalışmak da o kadar zordur. Çünkü bunların hiçbir yerinde “keyif” sözcüğü barınamaz.

 

Hayattan keyif almayı istediğimiz kadar yediklerimizden de keyif almayı istiyor muyuz?

 

İsityoruz ancak yapamıyoruz. Zihnimiz keyif verenler tatlı diyor, düşüncelerimiz sağlıklı olmak istiyorsan sebze, meyve yemelisin diyor. Sebze yemeye başlıyorsun daha bir gün geçmeden aklın seni yoldan çıkarıyor. Bir bakıyorsun bu hayatında böyle sürüp giden bir döngü haline geliyor.

 

Fiziksel aktivite kısmında sorduğum bir soruyu beslenme için sorsam. Kendinize hiç sordunuz mu beslenme sizin için ne ifade ediyor?

 

Yemek yemek demiyorum beslenme diyorum. Çünkü vücudumuza giren bir “besin” ve ne kadar iyi veya kötü besinin girdiği de bizim seçimlerimizden ibaret. Peki biz seçimlerimizi neye göre yapıyoruz acaba? Veya o seçimleri yaparken yediğimizden keyif almak ne ölçüde “önceliğimiz” oluyor? 

 

Birisi size görüntüsü güzel olmayan bir yemek getirse zorla da olsa yer misiniz? Hadi yediniz keyif alır mısınız? Hayır. Çünkü zorla yapılan hiçbir şey keyif vermez. Yemek yemek bir zorunluluk değil “yaşam tarzı” haline geldiği zaman her yeri “keyifle” dolacaktır.

 

Bir anda varolan alışkanlıkları bırakıp, yeni alışkanlıklar kazanmak veya ölçülü olarak tüketmeye çalışırken keyif almak o kadar kolay olmasa da besinlere nasıl yaklaştığınızı, yemek yemeyi nasıl yorumladığınızı yani beslenme ile ilgili düşüncelerinizin arkasında neler olduğunu görmek size sağılıklı, tatlı ve keyif dolu bir kapı açacaktır.

 

Gelin, bu kapıyı açmak için sizinle tanışalım, tatlı bir BAŞLANGIÇ yapalım!