"HAREKET"E GEÇEBİLİR MİYİM?

Fiziksel aktivite vücudun hareket kaynağıdır ve vücudunuza, ruhunuza yaptığınız bir yatırımdır. Herkesin değişik seviyelerde yapabileceği çeşitli fiziksel aktiviteler  vardır. Şu iyi bu kötü, şu kolay bu zor diye bir şey yoktur. Vücudun sadece keyifle yapılan bir aktiviteye ihtiyacı vardır. Fiziksel aktivitenin sağlık ve zindelik için sağladığı faydaları da düşünürsek, seçilen fiziksel aktivetinin doğru bir şekilde yapılması ve sürekliliği de önemlidir. Bir fiziksel aktiviteyi sürekli hale getirebilmek için de o aktivetenin ruhunuza, yapınıza, yaşam tarzınıza kısacası size uygun olması gerekmektedir. Birisi koşuyor diye koşmanız, bisiklete binmeniz gerekmez belki de sizin için yoga, pilates veya yüzme iyi olacaktır.

 

Örneğin yürüyüş de bir hareket ve her gün evin ihtiyacını almak, çocuğunuzu okula bırakmak, alışverişe gitmek için bile yürürsünüz. Bunları ertelemezsiniz. Ancak bir de “spor yapmam lazım” dersiniz.

 

Peki yürüyüşün yanında yer alabilecek, sizi bir adım daha ileriye götürebilecek bir fiziksel aktiviteyi neden sürekli ertelersiniz? 

 

Her hafta Pazartesi bir aktiviteye başlama sözü verip, başlayamazsınız veya başladıktan iki gün sonra bahanelerle ertelersiniz. Baktınız tek başına olmuyor başkasına gider "gel beraber yapalım" dersiniz ki kaçış yolu bir nebze kapansın. Ancak ne olur, size külfet gibi gelen şeyden eninde sonunda bir kaçış yolunu bulur ve fiziksel aktivite, spor bana göre değil der konuyu kapatırsınız taki bir sonraki "fiziksel aktivite hevesi", “bir sağlık problemi” veya  "dikkatinizi çeken bir vücut yapısı" sizi tekrar düşündürmeye itine kadar. Sonuç boşuna kendini zorlayarak kaybettiğin motivasyon, enerji ve spor salonlarına ödediğin paranın kaybı olur. 

 

Zorunluluk değil "Yaşam Tarzı"

 

Zihinsel sağlık bölümünde ne dedik “hayatımızda yaşanan olayları yorumlama şeklimizi değiştirirsek, hayatımız da değişir”. Kendinize hiç sordunuz mu fiziksel aktivite sizin için ne ifade ediyor? 

 

Fiziksel aktiviteyi bir zorunluluk ve zorluk olarak gördüğümüz için yaşam tarzımız haline getiremiyoruz. Hayatta direnç göstermeden, yaptığınızı anlamadan yapıyor olduğunuz bir şeyler düşünün. Bir hobi belki de. Örneğin; bir kağıt kalem alır, çizmeye başlarsınız. Baktınız hoşunuza gidiyor, devam edersiniz. Belki de farkına bile varmadan bir tutkunuz çıkmıştır ortaya. Herhangi bir fiziksel aktivite de sizin için bir alışkanlığa, tutkuya dönüşebilir. Yeter ki çeşitli aktiviteler arasından sizin ruhunuza, kalbinize, bedeninize hitap eden, size "anı" yaşatacak olan bir tanesini bulun.

 

Gelin, sizinle birebir sizin vücudunuzun ihtiyaçlarını keşfedelim ve HAREKET EDELİM!