DÜŞÜNCELERİN NEYSE HAYATIN DA ODUR

Hayatımız özel, aile ve iş yaşantımız olmak üzere 3 bölüme ayrılır. Her biri her birimiz için farklı anlamlarla doludur. Çünkü hepimizin duygu ve davranışları ve yaşamda elde ettiğimiz sonuçlar farklıdır. Ben, yolda yürürken bana çarpan hiç tanımadağım birisi için “dikkatsiz adamın teki” diye düşünürken, başka birisi yine hiç tanımadığı birisi için “her halde zor bir gün geçiriyordur” diye düşünebilir. Yani düşüncelerimiz hayatımızın ta kendisidir.

 

Sizce davranışlarımızın arkasındaki duygu ve düşüncelerimizi ne kadar gözlemliyoruz?

 

Aslında hepimiz yaşamımızda varolan tıkanıklıkları çözmek yerine onlarla başa çıkmaya uğraşıyoruz, üzülmemek, sıkılmamak, mutlu olabilmek için kendimizce önlemler alıyoruz. Sonra da bu önlemlere güvenerek yaşamaya başlıyoruz. Halbuki önlemlerle yaşamak yerine duygu ve düşüncelerimizi gözlemleyebilirsek, değişim hayatımıza kendiliğinden girecektir.

 

Hayatımızda yaşanan olayları yorumlama şeklimizi değiştirirsek, hayatımız da değişir mi acaba?

 

EVET DEĞİŞİR!

 

Düşüncelerimizi değiştirdiğimizde hayatımızı değiştirebileceğimize inanan birisi olarak, Bilişsel-Davranışçı Terapi yaklaşımından yola çıkarak yapıyor olduğum Bilişsel-Davranışçı Koçluk’ta kullanılan Beck’in Kognitif Modeli (ABC) ile durum-düşünce-davranış ilişkisini kısaca aşağıdaki gibi açıklayabiliriz.

 

A             B              C

    OLAY       YORUM      SONUÇ 

 

Önemli olan B’yi görebilmek!

B = Hayatımızda olan olaylara verdiğimiz anlam = Otomatik düşüncelerimiz

 

Bu modele göre duygu ve davranışlarımız, olayları algılama biçimimizden kaynaklanıyor. Yani biz olaylardan değil, olaylara bakış açımızdan (hepimizde farklı olan) ve onlara yüklediğimiz anlamlardan etkileniyoruz.

 

Bu sebeple de düşüncelerimizi gerçekten anlarsak hayata farklı açılardan bakabilir, farklı becerilerimizi fark edebilir, sınırlarımızı aşabilir ve düşüncelerimizin kurbanı olmaktan kurtulabiliriz.

  

“Düşüncelerin neyse hayatın da odur...

Hayatın gidişini değiştirmek istiyorsan,

düşüncelerini değiştir...”

 William Shakespeare

 

 

Benimle süreci yaşamaya, kendinizi keşfetmeye hazır ve istekliyseniz şimdiden HOŞGELDİNİZ!